Ćwiczenia terenowe z zakresu inwentaryzacji architektury mają miejsce po II roku studiów s1. Podczas pracy będzie Wam niezbędna zdobyta wcześniej wiedza z wielu przedmiotów (to pierwszy test, na ile to czego się uczycie na studiach, przeradza się de facto w praktykę zawodową).
W okresie kilkunastu dni ćwiczeń, zespół studentów dokonuje pomiarów zabytkowej budowli i opracowuje dla niej dokumentację zawierającą rysunki inwentaryzacyjne (rzuty, przekroje, widoki, detale), opisy i fotografie. Obiekt poznajecie „od podszewki”. Zaglądacie DOSŁOWNIE do każdej „dziury” i grzebiecie (DOSŁOWNIE!) w każdej szparze, rozpoznając konstrukcję budynku.
Praca przebiega w dużym skupieniu i z uwagą, z jednoczesnym podziałem na role – musicie umieć podzielić zadania między siebie, porozumieć się w szczegółach, podporządkować swą wizję ogólnej koncepcji (to ważny test „kompetencji społecznych”, a więc: czy dacie radę pracować w zespole).
W czasie ćwiczeń poznajemy się bliżej, wspomagamy wzajemnie, wiemy na kogo można liczyć. To czas, w którym cementują się przyjaźnie i nawiązują sympatie. Powstają nowe, często koleżeńskie jakości w relacjach z prowadzącymi praktyki (BEZCENNE!).
Pomimo wytężonej pracy, jest to zatem także czas szczególnej przygody, która zaprocentuje później czymś więcej, niż tylko umiejętnością kreślenia i opisu.